80-års fødselsdags
Sommeren er over os, og det betyder også, at de indledende puljespil i Regionsgolf er slut.
Regionsgolf er Hulspil, Holdkamp og Hygge, og der har i både sol, regn og blæst været spillet et væld af gode matcher, hvor deltagerne har haft det sjovt, spillet godt og hygget sig sammen. Regionsgolfen er en unik mulighed for at komme ud og se nye baner og møde nye mennesker.
Asserbo har i 2026 deltaget med 6 hold, og 75 AGC medlemmer har i 2. kvartal spillet i alt 36 holdkampe. AGC har trukket sig sejrrigt ud af knapt halvdelen af de 36 holdkampe, og 3 af holdene har opnået en 2. plads i puljen, men for første gang i flere år lykkedes det ingen af holdene at gå videre til slutspillet i august måned.
Tak til alle AGC-spillere for jeres fremmøde, kamp-gejst og bidrag til at vise, at AGC nok er den hyggeligste klub med en spændende golfbane – og en STOR tak til alle 6 trofaste holdkaptajner for Jeres fornemme indsats. Vi håber, at se Jer allesammen igen til næste sæson til en masse nye sjove oplevelser.

